Zdroje elektrickej energie
Ak chceme, aby prúd prechádzal vodičom trvalo musíme medzi dvoma telesami udržiavať trvalé elektrické napätie. Zariadenie, ktoré to umožní sa nazýva elektrický zdroj. Elektrické zdroje chemickej premeny rozdeľujeme na:
1. Galvanické články (batérie) - sú zdroje napätia, v ktorých sa chemická energia mení bezprostredne na elektrickú energiu. Reakcie v galvanických článkoch prebiehajú nevratne jedným smerom, po určitom čase sa zásoba chemických látok vyčerpá. Galvanické články patria medzi primárne zdroje napätia.
2. Akumulátory - sú sekundárne zdroje elektrického napätia. Využívajú sa v nich vratné reakcie, keď akumulátor pracuje ako zdroj hovoríme, že sa vybíja. Po vybití môžeme akumulátor uviesť do pôvodného stavu nabitím tak, že necháme ním pretekať prúd opačným smerom ako pri vybíjaní. Pri nabíjaní akumulátora sa elektrická energia mení na chemickú a pri vybíjaní sa chemická energia mení na elektrickú.
3. Palivové články - je elektrochemický zdroj jednosmerného prúdu, v ktorom dochádza ku katalytickým reakciám paliva (napr. vodík, metán, metylalkohol, a pod.) a oxidačného činidla (napr. kyslík, vzduch, a pod.) na elektródach, pričom transport iónov medzi elektródami umožňuje elektrolyt. Palivový článok je zariadenie, v ktorom sa palivo oxiduje v elektrochemickom článku, čím sa priamo vyrába elektrina. Od iných galvanických článkov sa palivové články líšia tým, že sa do nich kontinuálne privádza palivo a kyslík a elektródy sú z inertného materiálu, ktorý nereaguje.
Elektródy palivových článkov sú len prúdovým kolektorom a miestom, kde prebieha elektrochemická reakcia. Elektrochemicky aktívne látky (plynné, kvapalné alebo tuhé) sú do elektród v priebehu tejto reakcie kontinuálne privádzané a produkty elektrochemickej prúdotvornej reakcie sú z palivového článku odvádzané.